Kolorowe czy czarno-białe - jaki kolor zdjęcia nagrobnego wybrać?
Kolorowe czy czarno-białe - jaki kolor zdjęcia nagrobnego wybrać?

Decyzja o wyborze odpowiedniego zdjęcia nagrobnego może być trudna. Ci, którzy w taki sposób chcą uczcić pamięć bliskiej osoby, najczęściej zastanawiają się nad rodzajem fotografii, jej kolorem czy też sposobem wykonania. Aby nieco ułatwić podjęcie tej decyzji, przygotowaliśmy niniejszy artykuł. Podpowiadamy w nim, jakie fotografie nagrobne wybierane są najczęściej.

Jakie powinno być zdjęcie nagrobkowe?

Wybór odpowiedniego zdjęcia na nagrobek to nie tylko kwestia estetyki, ale także oddania osobowości zmarłego. Ważne jest, aby zdjęcie było dobrej jakości, dobrze oddawało rysy twarzy oraz nie przekłamywało wizerunku zmarłego. Warto również zastanowić się nad tym, czy fotografia powinna przedstawiać zmarłego w młodości, czy w późniejszym wieku, a także czy powinna być formalna, czy raczej luźna i swobodna. W tym aspekcie wiele zależy od indywidualnych preferencji, niemniej częściej wybór pada na teraźniejsze i bardziej formalne zdjęcia zmarłych.

W kolorze czy czerni i bieli - co sprawdzi się lepiej?

Wybór fotografii w kolorze lub w czerni i bieli zależy od kilku czynników. Pierwsze skrzypce ponownie grają preferencje, ale pod uwagę warto też wziąć styl nagrobka, jego kolorystykę, jakość samej fotografii oraz trwałość jej wykonania. Co do zasady, kolorowe zdjęcia są bardziej realistyczne i mogą lepiej oddać wygląd zmarłego. Mogą też przyciągać uwagę i sprawiać, że nagrobek będzie bardziej wyrazisty. Czarno-białe zdjęcia nagrobkowe natomiast mają swój urok i elegancję, a także pasują do większości stylów nagrobków.

Czerń i biel jest uniwersalna, dzięki czemu pasuje zarówno do pomników w stonowanej, jak i nieco ekstrawaganckiej kolorystyce. W przypadku zdjęć kolorowych wybór tonacji kamienia może być nieco ograniczony. Niemniej nowoczesne nagrobki, mające nietypowe kształty, mogą lepiej prezentować się z kolorowymi zdjęciami niż z czarno-białymi. Warto być przy tym jednak świadomym, że gorszej jakości zdjęcia kolorowe mogą blaknąć na słońcu, dlatego warto zadbać o ich zabezpieczenie przed promieniowaniem UV. W przeciwnym razie w porównaniu do zdjęć czarno-białych szybciej stracą pierwotny wygląd. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony

RIVER - Sebastian Wiszniewski

ul. Polna 2/4,
16-010 Wasilków
NIP: 9661928413

tel: 537 505 355
e-mail: RiverFotoArt@gmail.com

Sklep internetowy Shoper.pl