Jak przykleić zdjęcie na pomnik - porady i wskazówki

JAK PRZYKLEIĆ ZDJĘCIE NA POMNIK - PORADY I WSKAZÓWKI

 
W tym artykule przedstawimy państwu prawidłową metodę przyklejania/naklejania zdjęć nagrobkowych na pomnik na porcelanie lub też krysztale. 
Wystarczy spełnić kilka warunków, aby zdjęcia wisiały na płycie pomnika przez wiele, wiele lat.
 
Jak przykleić zdjęcie na porcelanie?
Aby przykleić poprawnie zdjęcie nagrobkowe, które ma być przymocowany na płycie pomnika przez wiele lat należy zastosować do tego specjalny silikon kamieniarski 7 ml, który jest również u nas dostępny w sklepie. W tym artykule posłużymy się właśnie tym silikonem do zamocowania porcelany. Pierwszą czynnością jaką trzeba zrobić zanim przyklei się zdjęcie na porcelanie należy oczyścić płytę pomnika, w celu usunięcia nieczystości, pyłków oraz odtłuszczenia. Jest to bardzo ważne ponieważ, jeżeli tego nie zrobimy porcelana ze zdjęciem może po kilku miesiącach się odkleić, a porcelanka potłuc lub wyszczerbić. 
 
Czym i jak oczyścić płytę pomnika?
  • Do tej czynności zalecamy użycie benzyny ekstrakcyjnej lub innych odtłuszczaczy na bazie alkoholu izopropylowego 99,9%. 
  • Nasączyć preparatem szmatkę i trzeć do uzyskania czystej powierzchni.
  • Poczekać aż preparat odparuje a powierzchnia płyty będzie sucha.

 
Jak nanosić silikon na porcelanę?
 
W momencie nakładania silikonu oraz na czas jego zasychania zaleca się, aby temperatura otoczenia wynosiła +10℃   i nie więcej niż 28 ℃Silikon nakładamy dookoła płytki (patrz zdj. poniżej), zwracając uwagę na to, aby ciągłość spoiny została zachowana (bez przerw i pęcherzyków powietrza). Jest to bardzo ważne, ponieważ w okresie zimowym przy opadach śniegu lub deszczu pod porcelankę może dostać się woda, która  przy temperaturach -1 ℃ zamarznie i zwiększy swoją objętość co będzie mogło zaskutkować odklejeniem się lub pęknięcie porcelany w wyniku rozprężania się wody. Po naniesieniu silikonu na tył porcelany nanieś porcelankę na płytę pomnika w przeciągu 10 minut.
Uwaga: Bezwzględnie nie należy stosować zwykłych taśm technicznych z klejem dwustronnym!
Jak nanosić sklej  / silikon kamieniarski na porcelanę nagrobkową
 
Zamocowanie zdjęcia nagrobkowego na płycie pomnika.
Jeżeli już udało Ci się oczyścić płytę pomnika oraz prawidłowo najeść silikon montażowy na porcelanę, w przeciągu 10 minut należy ją umieścić na płycie pomnika z delikatnym dociskiem. Nadmiar kleju, który wyjdzie z pod porcelanki należy zebrać i wygładzić np. palcem. Silikon kamieniarski uzyska pełne utwardzenie w przeciągu 24 godzin - na ten czas zalecamy, aby dodatkowo podkleić porcelankę taśmą np. tzw. srebrną, aby na czas dosychania zdjęcie nie osunęło się w dół lub przemieściła w niepożądane miejsce, takie zjawisko może szczególnie się objawiać przy temperaturach w okolicach 28℃ lub jeżeli nałożymy zbyt grubą warstwę kleju. Następnego dnia można już bezpiecznie zdjąć taśmę i cieszyć się zdjęcie na porcelanie przez wiele lat.
 
Jak zamocować zdjęcie na krysztale tak zwany fotokryształ.
 
Przymocowanie zdjęcia nagrobkowego na krysztale / szkle kryształowym jest nieco szybsze i prostsze niż w przypadku porcelany, ponieważ zamawiając fotokryształ otrzymują Państwo zestaw gotowy do przyklejenia. Zdjęcie jest podklejone specjalną taśmą kamieniarską firmy 3M, która jest bezpieczna w warunkach pogodowych zewnętrznych (śnieg, deszcz, długa ekspozycja na słońce).
Tak jak w przypadku porcelany tak i tutaj w fotokrysztale należy przed przyklejeniem zdjęcia oczyścić i odtłuścić płytę pomnika (jak / czym oczyścić płytę pomnika? Wróć do początku poradnika). Gdy już odtłuścimy i oczyścimy płytę pomnika należy zdjąć czerwoną warstwę zabezpieczającą taśmęa następnie przykleić zdjęcie w pożądanym miejscu. W komencie przyklejenia kryształ należy mocno docisnąć, aby aktywować zawarty w taśmie kamieniarskiej klej. Na czas do słuchania, utwardzania się taśmy kamieniarskiej zdjęcie na krysztale należy podkleić taśmą na 24 godziny, następnego dnia taśma już można zdjąć i cieszyć się zdjęcie na krysztale przez wiele lat.
 
 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony

RIVER - Sebastian Wiszniewski

ul. Polna 2/4,
16-010 Wasilków
NIP: 9661928413

tel: 537 505 355
e-mail: RiverFotoArt@gmail.com

Sklep internetowy Shoper.pl