Jak ustawić skaner, aby uzyskać najwyższą jakość zeskanowanego zdjęcia, które w przyszłości posłuży jako zdjęcie na pomnik nagrobkowy?

 Jak ustawić skaner, aby uzyskać najwyższą jakość zeskanowanego zdjęcia, które w przyszłości posłuży jako zdjęcie na pomnik nagrobkowy?

Większość skanerów w domu lub biurze domyślnie jest ustawiona na rozdzielczość między 72/200 PPI, (wartość PPI określa zagęszczenie pikseli obrazu cyfrowego wyświetlanego na ekranie, mówiąc to w uproszczeniu im wyższa liczba PPI tym skanowany obraz jest bardziej szczegółowy). Jest to rozdzielczość, która wystarczy do zeskanowania dokumentu tekstowego, jednak naszym celem jest uzyskanie skanu fotografii o możliwie najwyższej jakości na jaką to pozwala skaner. W związku z powyższym musimy sprawdzić w ustawieniach naszego skanera jaka jest możliwie najwyższa jakość skanowania.

 

 
Gdzie szukać dodatkowych opcji skanowania?
Niema jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każdy producent i model skanerów i drukarek z skanerami są różne, aczkolwiek można zauważyć, że tego typu funkcje są opisane najczęściej przyciskami "Więcej" lub "Pokaż zaawansowane ustawienia". Jeśli nie udało Ci się odnaleźć tych funkcji, sprawdź instrukcję obsługi urządzenia. 
 
Przykład dla skanera HP Przykład dla skanera Lexmark
Przykład dla skanera HP Przykład dla skanera Lexmark
 
 Jaka jest zalecana wartość PPI do skanowania zdjęć?
Dla fotografii zalecana rozdzielczość skanera to 300 PPI, jeżeli twój skaner jest w stanie wykonać skan w wyższej liczbie PPI na przykład 600 PPI należy ustawić właśnie ten parametr - przy tych wartościach zdjęcie będzie bogatsze w szczegóły i detale. Na rynku są również skanery, które są w stanie wykonać skan nawet w wyższej jakości (np. 1200 PPI / 2400 PPI), jednakże w naszym przypadku, gdzie zdjęcie w późniejszym etapie będzie drukowane w niedużych rozmiarach np. 10x15 cm to w zupełności wystarczy a zbyt wysoka rozdzielczość niepotrzebnie wygeneruje bardzo duży (mb) plik, który później i tak będzie musiał być pomniejszany przez drukarza ponieważ drukarka nie będzie w stanie wykonać tak bardzo szczegółowego wydruku np. zdjęcia nagrobkowego lub klasycznego wydruku na papierze fotograficznym.
  • 100 PPI - Niska jakość
  • 200 PPI - Średnia jakość
  • 300 PPI - Dobra jakość
  • 600 PPI - Bardzo dobra jakość

Jak ustawienie PPI w skanerze wpływa na jakość obrazu?

 Skanowanie starych zdjęć - jak ustawić skaner
 
 
Jeśli nie mamy skanera
Jeżeli nie mamy dostępu do skanera dobrej jakości, alternatywą może okazać się aparat fotograficzny lub smartphone, wówczas  papierową fotografii należy sfotografować w naturalnym dziennym świetle na przykład przy oknie na parapecie w słoneczny dzień z podłożoną białą kartką od spodu - dzięki temu obraz będzie ostry a kolory zbliżone do oryginalnej kolorystyki fotografowanego zdjęcia. W przypadku, gdy również i z tą opcją mamy problemy, papierowe fotografie można wysłać do nas bezpośrednio na adres firmy.
 
 
Ocena zdjęcia przed złożeniem zamówienia na zdjęcie nagrobkowe
Jeśli nie są państwo pewni co do jakości swoich zdjęć można przesłać je do nas do oceny jakości / sytuacji zanim złoży się zamówienie. W tym celu prosimy o nawiązanie kontaktu email.
 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony

RIVER - Sebastian Wiszniewski

ul. Polna 2/4,
16-010 Wasilków
NIP: 9661928413

tel: 537 505 355
e-mail: RiverFotoArt@gmail.com

Sklep internetowy Shoper.pl